Saat Yükleniyor...
ANALİZ…; K.IRAK’ta Neler Oluyor……..
Tarih : 2017.04.18  23:21:51
Bu analiz yazımızda K.Irak'ta oluşturulmak istenen sözde Kürt devletinin bölgedeki unsurlar üzerinden kısaca analizini yapmaya çalıştık.

ANALİZ…; K.IRAK’ta Neler Oluyor……..

K.Irak’ta sözde Kürt Devletini kurmak için açıktan çağrılar yapan Barzani bu ahırlığını siyasi girişimlerle desteklemeye devam ediyor.

Bu siyasi hedefini uygulamaya koyarken ABD,İngiltere,Fransa ve İsrail’i yanına almayı başaran Barzani bölgede gücünü pekiştirme ve hedeflerine ulaşma adına bir dizi toplantıya start verdi.

Bunların  en önemlisini bu hafta Celal Talabani,PKK ve Goran hareketinin katılı mı ile yapıldı.

Bu Toplantıda Mesut Barzani ve Celal Talabani’nin bağımsızlık Referandumunda ısrarı Goran Hareketi ile Barzani arasında yapılan 25 maddelik anlaşmanın bozulasına sebep oldu.

Goran hareketi liderinin sözleri dikkat çekiciydi.Noşirwan Mustafa "Biz Bağımsızlıktan yanayız, ancak Kürdistan sanayisini tamamlamadan Bağımsızlık ilan edilmemeli" diyerek en az 100 yıl sonrasını işaret etmişti. Nitekim PKK ideolojisi ve İran'ın etkisinde kalan çok sayıda Goran Hareketi yöneticisi ve milletvekili de PKK gibi Irak'ın toprak bütünlüğünden yana tavır koydu, Bağımsız Kürdistan'ın insanlık için zararlı olduğu görüşünde birleşti.

 

DİĞER ANLAŞMAZLIK SÖZDE KÜRT DEVLETİ BAYRAĞI ÜZERİNE OLDU….

PKK sözde Kürdistan Bayrağı'nın sadece Kerkük'te değil, tüm K.Irak’ta indirilmesini istedi.PKK'li KCK üyesi Mustafa Karasu, 29 Mart 2017'de, PKK'nin yayın organı Özgür Politikadaki köşesinde "Kürdistan Bayrağı, Kürt Devleti istemenin sembolüdür, onun için ret ediyoruz" diyerek PKK ideolojisinin bu konudaki yaklaşımını açıklamıştı.

Nitekim Terörist Başı Abdullah Öcalan İmralı Notları Kitabında Barzani’ye olan karşıtlıklarının Kürt Devleti talebine karşı bir karşıtlık olduğunu ifade etmişti.

 

İRAN,PKK İLİŞKİSİ….

Burada PKK’nın sözde Kürt Devleti projesine karşı tavrını bölgede bulunan İran’lı General Kasım Süleymani’nin her anlamda desteklediği ve bu projenin gerçeklememesi için Goran hareketi ile Pkk’nın sıkı ilişki içerisinde olmaları gerektiğini söylediği biliniyor.

Bu tespit üzerinden mesele ele alındığında Barzani’ye bağlı Peşmergelerin niye PKK terör örgütü ile kısmi çatışma içerisine girdiğini anlıyoruz.

Biz referandumu konuşurken K.Irak’ta İsrail’e uydu bir devlet kurulmaya çalışılıyor. Ne gariptir ki bu Defacto oluşuma İran,Goran hareketi ve Terör örgütü PKK karşı çıkarken biz maalesef Barzani’yi kırmızı halılarla karşılayıp, sözde Kürdistan Bayrağını havaalanında gönlere çekiyoruz.

 

Allah cc. Her şeyi daha iyi bilendir.

Alpaslan KARAASLAN

www.havasspress.com Gnl.Yn.Yön

Kürdistan Bağımsızlık girişimi Irakçı ittifakı bozdu; PKK ve İran generali devrede




Etiketler: analiz,alpaslan,pkk,goran,kdp,kyp,arzani,kasımi,iran,şii,kürt
Bu haber toplam 3168 defa okunmuştur
Paylaş :
GÜNDEM
YAZARLAR
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
Joe Biden yemin ederek ABD'nin 46. başkanı oldu
ABD'de 3 Kasım seçimlerini kazanan Joe Biden, ABD Kongresindeki törende yemin ederek ülkenin 46. başkanı oldu.
ANKET
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Altyapı: siteal.net
Copyright © Havasspress   |
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.