Saat Yükleniyor...
Kocaman'dan Hayati Teşhisler
Tarih : 2017.07.04  00:30:03
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, "10 sene antrenörlük yapsan ve Süper Lig’de 11. yılını yaşıyor olsan da Fenerbahçe çok zor bir yer" diye konuştu. Türk kulüplerin UEFA’nın mali fair play baskısı altında olduğuna işaret eden Kocaman, transferde yaşadıkları zorluklara dikkat çekti.

Yeniden Fenerbahçe'nin başına geçen teknik direktör Aykut Kocaman, basın mensuplarıyla sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Deneyimli çalıştırıcı, takımın durumundan, transfer çalışmalarına pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu. İşte Kocaman'ın gündem yaratacak o açıklamaları...

İlgili resim

"Fenerbahçe çok zor bir yer"

"10 sene antrenörlük yapsan ve Süper Lig’de 11. Yılını yaşıyor olsan da Fenerbahçe çok zor bir yer. Burası zaten farklı dinamikleri olan bir kulüp… 4 sene önceki döneme göre özgüvenimiz daha fazla. Her gün öğrenmeye çalışıyoruz. İlk geldiğimize göre daha yukarıdayız ama bu da her sorunu çözmeye yetmeyecek. Biz bu kez bambaşka sorunlarla karşılaşacağız ve kendimizi geliştirerek bunun da üstesinden geleceğiz..."

 

İlgili resim

"Oyuncu almak durumu ancak oyuncu satarak olabilir"

"2 senedir Beşiktaş ve Galatasaray da dahil olmak üzere bir çok kulüp UEFA’nın mali fair play baskısı altında. Dolayısıyla oyuncu almak durumu ancak oyuncu satarak olabilir. Bu da var olan gerçekler. Biz bu gerçeklerimizle yüzleşip çözüm yolları üretmek zorundayız. Öncelikle kadrodaki oyuncuların kapasitesini, özgüveni artırmak, onları her anlamda daha yukarı çekmek öncelikli hedefimiz olacak gibi gözüküyor. Oyuncu transferinden çok oyuncu satmaya daha fazla ihtiyacımız var. Diğer kulüpler de aynı durumda. Bizim durumumuza baktığınızda Dirar ve Valbuena’nın maliyetlerini karşılamak için oyuncu satmalıyız. Bu denklemi kamuoyuna iyi anlatmalıyız, hayal satmamak lazım. Transfer zaten zor bir iş. Bunun üstüne şu anda mali kriterler açısından da kulüpler olarak zor bir durumun içinde bulunmaktayız… İlizyonla yaşıyoruz. Türk futbolunda hepimiz bir otobüsteyiz, böyle giderse herkes çakılacak hepimiz payını çok acı bir şekilde alacak. Sonuçta çakılmamız kaçınılmaz. Şu anda idare ediyoruz. Ama bu üretmeye yönelik değil tam tersi tüketmeyi artırıyor."

 

İlgili resim

 

"Var olan bir düzeni bir anda yıkıp yeniden yapmak için zaman yok"

"Yapılan 3 transfer de orta saha oyuncusu. Var olan oyunculardan hangi oyunla maksimum verim alabiliriz, bunun formülünü bulmaya çalışacağız. Çok kuvvetli 3 stoperimiz var, bunlardan ikisi sahada olacak. Merkez oyuncularımız da çok kaliteli. Ozan, Mehmet Topal, Souza ve Salih…Hangisi olursa olsun gerçekten de çok kuvvetli iki orta saha oyuncusu sahada olacak. İki stoperimiz ve önlerinde oynayacak iki orta sahamız düşünüldüğünde çok kuvvetli 4’lümüz var. Bu dörtlüyü mümkün olduğu kadar oyunun merkezinde tutup, kenar oyuncularını, öndeki 4’lüyü ve iki beki çok daha ileriye sürmek esas planımız olacak. Gidişatta neleri değiştirebiliriz ona bakacağız. Var olan bir düzeni bir anda yıkıp yeniden yapmak için zaman yok. Oyuncuları değiştirmek için zamanımız da yok. Bu gerçekler göz önünde tutulduğunda, mümkün olduğu kadar eldeki kadroyu en iyi performansı verecek şekilde sahaya sürmeyi amaçlayacağız…"

"Zamana ihtiyacımız var"

"Şimdi kısa vadeli çözümler üretmek zorundayız. Bir an önce yarışmacı bir takım ve performansı yüksek bir ekip oluşturmalıyız. Benim önceliğim bu olacak. Sonra orta ve uzun vadeli çözümler için çaba sarf edeceğiz. Sonra takım bütçesini biraz daha ölçülü doğru bir hale getirip geleceğe yönelik çalışmalar yapmamız gerekecek. Bu söylediklerimiz 5-6 ayda olacak şey değil, zamana ihtiyacımız var."

 

aykut kocaman tekrar topuk yaylasında antrenman ile ilgili görsel sonucu

"Manchester, Feyenoord maçlarında sergilenen futbolu bir adım öteye çıkartabilmek mümkün"

"Konsantrasyonu yüksek iyi organize edilmiş özgüveni yüksek bir takım olursak, yeni katılan oyuncularla beraber, geçen sene Avrupa kupalarında Manchester, Feyenoord maçlarında sergilenen futbolu bir adım öteye çıkartabilmek mümkün gözüküyor. Önceliğimiz var olan yapıda, ‘Kim kimlerle nasıl daha verimli olur?’ sorusuna cevap bulmak, sonra bu yapıyı yavaş yavaş değiştirmeye çalışmak olacak. ’Nerede hatalar sıkıntılar olacak, neleri düzeltirsek kapasiteyi çok artırabiliriz?’ oraları gözlemlemeye çalışacağız. Var olan düzeni iyi gidiyorsa devam ettirmek iyi gitmiyorsa değişiklere gitmek zorundayız. Değişim için yeterli zaman yok. Mali yapıdan dolayı çok kolay oyuncu değiştiremiyoruz. Sabırsız sabırsızlıkla sürekli değişiklikler yeniden değişimleri getiriyor."

"Oyunculardan bir şey isterim"

"Oyunculardan bir şey isterim sonra gayreti görmek için beklerim. Bu kural gerek genç gerekse tecrübeli oyuncular için geçerlidir. Zaman oyuncuların nasıl bir seviyeye ulaşacaklarını bize gösterecek."

İlgili resim

 

"Turu hakem almış ve Monaco’ya vermiş"

"Hatalar düzeltilerek toparlana toparlana yürüyen giden bir takım olacak. 1 haftadır seyrediyorum. Takımın Geçen sezonki bütün maçlarını izledik. Dün akşam Monaco maçının ikinci yarısını izledik. Turu hakem almış ve Monaco’ya vermiş. Çok iyi bir takım oyunu ortaya konulmuş. Potansiyel var, bunu çıkarmamız lazım. Elimizde sihirli değnek yok. Akıl bilgiyle hedefe yürüyeceğiz. Sonra oyunculardan isteyeceğiz. Hataları görüp düzelteceğiz. Belki de kısa sürede çok kuvvetli rakipleri büken takım haline gelecek bu takım. Bir makine gibi olacak."

"Genç oyuncularımızdan 2-3 tanesi üst seviyede oyuncu olabilecek düzeyde"

"Genç oyuncularımızdan 2-3 tanesi üst seviyede oyuncular olabilecek düzeyde. Ama nereye evrilecekler hep birlikte göreceğiz, ama temkinli olmalıyız. Yiğithan için olumlu raporlar aldık, şimdilik tedavisi devam ediyor. Onun ana kadroda olacağını düşünüyorum."

aykut kocaman tekrar topuk yaylasında antrenman ile ilgili görsel sonucu

 

"Real Madrid, Juventus gibi takımların oynadığı seviyelere yaklaşmak istiyorsan..."

"Real Madrid, Juventus gibi takımların oynadığı seviyelere yaklaşmak istiyorsan top sendeyken toplu hücum, top rakibe geçtiği anda topun olduğu yerde direk savunma yapmak zorundasın. Yapamazsan direk elenirsin."

"İnandığım doğruların arkasındayım"

"İnandığım doğruların arkasındayım. Her zaman böyle yaşadım ve bundan asla vazgeçmeyeceğim. Eğer vazgeçeceğim düşünülürse de ben kendim olamam ve samimiyetimi kaybederim. Emin olun doğrular zaman içinde er ya da geç yönünü bulur. Yapacak da bir şey yok. Ben bu oyunun doğrularını yapmak için azami gayret göstereceğim. Ben işimi yaparken de önce inancımı oyuncularıma anlatacağım, onların bu doğrularla hareket etmesini sağlayacağım, sonra onların onları yükselmelerini sağlamaya çalışacağım."

aykut kocaman tekrar topuk yaylasında antrenman ile ilgili görsel sonucu
Etiketler: kocaman,fener,lig
Bu haber toplam 2913 defa okunmuştur
Paylaş :
Spor
YAZARLAR
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
Joe Biden yemin ederek ABD'nin 46. başkanı oldu
ABD'de 3 Kasım seçimlerini kazanan Joe Biden, ABD Kongresindeki törende yemin ederek ülkenin 46. başkanı oldu.
ANKET
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Altyapı: siteal.net
Copyright © Havasspress   |
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.