Saat Yükleniyor...
ANALİZ…;PENTEGON’UN BARZANİ’YE REFERANDUM HEDİYESİ
Tarih : 2017.08.16  00:23:28
ABD bugün Telafer’i Daeş’i vuruyorum bahanesi ile bombaladı.Peki gerçek amaç ne..?

ABD  bugün Telafer’i Daeş’i vuruyorum bahanesi ile bombaladı.

Telafer,2005 yılından önce nüfusu 270 bin olan daha sonra 170 binlere kadar düşen şuan ise 70 bin olduğu tahmin edilen bir Türkmen şehri, bu nüfusun çoğunluğunu Sünni Türkmenler oluştururken, Şii Türkmenlerinde olduğu biliniyor.

Bölgeden aldığımız bilgi hava harekatından sonra Irak ordusuna bağlı kara gücünün,Haşdi Şabi(İran’a bağlı milis-askeri güç) desteği ile Talefer’e bir operasyon düzenleyeceği yönünde.

Talefer’in stratejik önemine  gelirsek, bu operasyonun niye hayati önem taşıdığını anlatmış olacağımı umuyorum.

Talefer,Suriye’de oluşturulmak  istenen PYD/PKK kantonu ile K.Irak’ta,Barzani öncülüğünde kurulmak istenen sözde Kürt Devleti için bir tıpa pozisyonunda,Talefer işgal edilir ve mevcut  demografik yapısı,Barzani yönetimindeki peşmerge tarafından sözde kürt yapı ile değiştirilirse ve onun hakimiyetine geçerse ,Suriye kantonu ile birleşmesinde bir engel kalmıyor.

İkinci stratejik adım ise Akdeniz’e açılma projesi, bu projenin önemli ayaklarından biri Telafer,diğeri İdlib’dir şayet bu iki bölge ABD desteği ile kontrollerine geçerse El-Bab operasyonumuzun çokta önemi kalmamış,Haskiye limanına bu iki bölgeyi kontrol ederek inmiş oluyorlar.

Hükümetin ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu konuya gereken ciddiyeti göstereceğine inanıyorum, fakat bizlerin bu konuyu gündemde tutup hassasiyetimizi göstermemiz gerekiyor.

Irkçı emperyalizmin, Kürt kardeşlerimizi devlet adı altında verdiği elma şekeri ile kandırıp, bölgede terör estiriyor. Biz bunun içinde politik çözümler üretmeliyiz.

İlgili resim

 

 

idlib ile ilgili görsel sonucu

Allah cc.Her şeyi daha iyi bilendir.

Alpaslan KARAASLAN

www.Havasspress.com.Gn.Yn.Yönetmeni
Etiketler: analiz,alpaslan,telafer,pkk,pyd,pjak,iran,ırak,barzani,pyd,pkk
Bu haber toplam 1902 defa okunmuştur
Paylaş :
GÜNDEM
YAZARLAR
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
Yenilendi..:Elazığ'da 6.8 büyüklüğünde deprem 4 kişi vefat etti
AFAD'dan yapılan açıklamada, "Elazığ Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi." ifadeleri kullanıldı.İçişleri Bakanı Soylu Malatya Pöütürge'de 2,Elazığ Sivrice'de 2 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini belirtti.
ANKET
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Altyapı: siteal.net
Copyright © Havasspress   |
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.