Saat Yükleniyor...
ANALİZ…;PENTEGON’UN BARZANİ’YE REFERANDUM HEDİYESİ
Tarih : 2017.08.16  00:23:28
ABD bugün Telafer’i Daeş’i vuruyorum bahanesi ile bombaladı.Peki gerçek amaç ne..?

ABD  bugün Telafer’i Daeş’i vuruyorum bahanesi ile bombaladı.

Telafer,2005 yılından önce nüfusu 270 bin olan daha sonra 170 binlere kadar düşen şuan ise 70 bin olduğu tahmin edilen bir Türkmen şehri, bu nüfusun çoğunluğunu Sünni Türkmenler oluştururken, Şii Türkmenlerinde olduğu biliniyor.

Bölgeden aldığımız bilgi hava harekatından sonra Irak ordusuna bağlı kara gücünün,Haşdi Şabi(İran’a bağlı milis-askeri güç) desteği ile Talefer’e bir operasyon düzenleyeceği yönünde.

Talefer’in stratejik önemine  gelirsek, bu operasyonun niye hayati önem taşıdığını anlatmış olacağımı umuyorum.

Talefer,Suriye’de oluşturulmak  istenen PYD/PKK kantonu ile K.Irak’ta,Barzani öncülüğünde kurulmak istenen sözde Kürt Devleti için bir tıpa pozisyonunda,Talefer işgal edilir ve mevcut  demografik yapısı,Barzani yönetimindeki peşmerge tarafından sözde kürt yapı ile değiştirilirse ve onun hakimiyetine geçerse ,Suriye kantonu ile birleşmesinde bir engel kalmıyor.

İkinci stratejik adım ise Akdeniz’e açılma projesi, bu projenin önemli ayaklarından biri Telafer,diğeri İdlib’dir şayet bu iki bölge ABD desteği ile kontrollerine geçerse El-Bab operasyonumuzun çokta önemi kalmamış,Haskiye limanına bu iki bölgeyi kontrol ederek inmiş oluyorlar.

Hükümetin ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu konuya gereken ciddiyeti göstereceğine inanıyorum, fakat bizlerin bu konuyu gündemde tutup hassasiyetimizi göstermemiz gerekiyor.

Irkçı emperyalizmin, Kürt kardeşlerimizi devlet adı altında verdiği elma şekeri ile kandırıp, bölgede terör estiriyor. Biz bunun içinde politik çözümler üretmeliyiz.

İlgili resim

 

 

idlib ile ilgili görsel sonucu

Allah cc.Her şeyi daha iyi bilendir.

Alpaslan KARAASLAN

www.Havasspress.com.Gn.Yn.Yönetmeni
Etiketler: analiz,alpaslan,telafer,pkk,pyd,pjak,iran,ırak,barzani,pyd,pkk
Bu haber toplam 1430 defa okunmuştur
Paylaş :
GÜNDEM
YAZARLAR
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
ANALİZ HABER..;DSG’den Şam’a Suriye’nin kuzeydoğusundaki öz yönetim organlarını tanıma çağrısı
ABD’nin desteklediği ve omurgasını PKK/PYD'nin oluşturduüğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Şam’ı Suriye’nin kuzeydoğusundaki öz yönetim organlarını tanımaya çağırdı ve DAEŞ ile savaşta yeni bir aşamaya geçildiğini duyurdu.Bu açıklamanın ABD Başkanı trump'ın Golan Tepeleri Terör Devleti İsrail'in kontrolüne verilmelidir açıklamasından sonra gelmesi hiç şüphesiz rastlantı değil,Tavistok'un laboratuvar ürünü olan Daeş'in başak amacı bölgedeki demografik yapıyı PKK/PYD lehine değiştirmekti ve bununla birlikte ABD'nin silah ve lojistik desteği ile gerilla hareketinden,düzenli ordu pozisyonuna devşirilyor.Bu hiç şüphesiz Astana sürecini boşa düşürme,Suriye'nin toprak bütünlüğünü parçalama ve İsrail'in hedefi olan Arz-ı Mevuda giden yolda önemli bir parametrenin aşılması demek,bu öz yönetim talebi birinci aşamada Suriye sonrasında büyük hedef olarak Türkiye parçalama amacı gütmektedir.Yapılması gereken açıktır,üçlü mekanizmaya şartlı da olsa Esat yönetimini de dahil etmektir.Aksi bu sürecin daha fazla uzaması demektir.Suriye'de ABD ve PKK/PYD varlığı devam ettikçe Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması mümkün değildir. Alpaslan KARAASLAN www.Havasspress.com Gn.Yn.Yönt.
ANKET
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Altyapı: siteal.net
Copyright © Havasspress   |
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.