Saat Yükleniyor...
ANALİZ ..;SURİYE’nin, AFRİN’i TÜRKİYE’nin Geleceği
Tarih : 2018.01.17  20:59:40
Muhtemel Afrin operasyonu konuşulurken"SURİYE’nin, AFRİN’i TÜRKİYE’nin Geleceği" başlık adı altında değerlendirme ve analizde bulundum,iyi okumalar.

SURİYE’nin, AFRİN’i TÜRKİYE’nin Geleceği

Suriye özelinde çok yazı, analiz yaptım, itiraf etmeliyim ki tarih hep bizi haklı çıkardı.

Tovistok Enstitüsü üzerinden kurgulanan, Arap Baharı projesini yanlış analiz edilmesi ve buna karşı siyasi/politik anti tezlerin üretilememesi bizi bugüne  taşıdı ve artık kaderimizle yüzleşmek zorundayız.

Afrin ve Suriye özelinden çıkmadan olanı ve olması gerekeni analiz etmeye çalışacağım.

PYD/PKK ANALİZİ KISACA..;

Rahmetli Saddam Hüseyin’in Irak’ın Kuzeyindeki peşmergelere kimyasal silahla yaptığı  katliamdan sonra başlayan süreç yani 33. paralel uçuşa yasak bölge haline dönüştürülmesi, bugünkü PKK varlığını doğurmuştur.

Suriye’de yapılmak istenende budur fakat önemli farklılık içeren bir aşama vardır.

Gerilla hareketi düzenli orduya evrilmiş,ABD desteği ile son teknolojik silah ve askeri eğitimden geçirilmiştir.

PYD İsrail’in güvenliğini esas alacak şekilde jeostratejik olarak bölgede konumlandırılmak, enerji sahaları ve güzergahı üzerinde hakimiyet sağlanarak Türkiye ile hem savaştırılıp, hem de enerji nakil ve doğal alanlarını kaybettirilerek zafiyete uğratılması isteniyor.

Bu yapının Akdeniz’e inmesi ise Akdeniz doğal gaz rezervlerinde bu yapının söz sahibi olması anlamına geliyor.

Yazılarımı okuyanlar bilir hayatın Atlantikten,Pasifik,Alt Afrika-Akdeniz yani İslam coğrafyasına kaydığını çoğu kere ifade etmişimdir.

İşte Yeni Dünya Düzeni kurgulayıcıları,İsrail’in en eksik tarafı olan Modernize edilmiş Silahlı İnsan Ordusu  gücünü PKK/PYD üzerinden karşılayarak  ve Türkiye-İsrail arasında tampon bölge oluşturmak suretiyle kendilerince güvenli bölge oluşturmaya çalışıyorlar.

Kısaca  PYD/PKK için şu söylenebilir, ABD için İslam Coğrafyası AVM,PYD/PKK ise kapıdaki güvenlik görevlisi.

AFRİN NE ANLAMA GELİYOR….;

 

Halep,El Bab,İdlib’in çevrelediği, Kuzey Suriye'nin en batı kesiminde Gaziantep, Kilis ve Hatay'a sınırı olan bir İslam beldesi.

PYD’nin işgal edip kanton olarak tanımladığı,3.Belde en önemli stratejik önemi hiç şüphesiz Akdeniz’e açılan kapı olması.

Diğer atlanmaması gereken bir husus Rus Ordusunun bölgede 4 ayrı noktada üslerinin olması bunun en önemli olanı ve PYD ile ortak kullanımda olan Kafr Janneh,bu üs Azez’de konuşlu bulunan ÖSO askeri birliklerine yaklaşık 8 Km. mesafede.

Beyaz Sarayın Afrin açıklaması PYD’yi bu bölgede Türkiye’ye karşı yanlızlaştırılmış olarak görülse de, aslında arkasında Türkiye-Rusya karşılaşması olmazsa Rusya/PYD ilişkisi koparmak amacı taşımaktadır.

Afrin operasyonunda herkesin ABD’yi işaret etmesi oldukça yanlıştır. Aksine bölgede askeri üsleri olan ve bu yapıya otonom sağlayan Rusya’dır.

Türkiye bunu bilerek kızım sana söylüyorum, gelinim sen dinle taktiğini uyguluyor.

Şu ana kadar aldığım izlenimler Afrin operasyonu olması halinde hava gücümüzün kullanılmasının zor olduğu yönünde, bu büyük riskler içermektedir.

Putin’in niye sessiz kaldığını merak edenler,2 yıl önce kaleme aldığım “KADİM DOSTU KISSENGER” başlıklı makalemi okumalarını tavsiye ediyorum.Okumak isteyenler Link’i tıklayabilir.

http://www.havasspress.com/yazarlar/golge-adam/55-kadim-dostu-kissinger.html#.WLR0rPCLRdg

ABD Afrin’de kimin öldüğü ile ilgilenmez, zira PYD’nin silahlı ordu gücünü test etme imkanı bulacaktır. Bu ilersini planlanmak  için ABD’ye önemli doneler sağlayacaktır.

ABD beslediği büyüttüğü tehdit haline dönüştürdüğü gücü Türkiye’nin üzerine salarak steril alana çekilip olanı izleyecek ve el  altından lojistik, istihbarat ve bilgi desteği sağlayacaktır.

Kimin kazandığından çok Türkiye’nin ne kadar yıpratıldığı ile ilgilenecektir.

Türkiye’nin geleceği bütün İslam Coğrafyasının geleceğini etkiler. Türkiye’nin Afrin politikası sonuna kadar doğru ve yerindedir.

Bu Operasyon diplomatik yollarla çözülemezse Rusya ile Afrin özelinde karşı karşıya gelmemek için son derece dikkatli olunmalıdır.

Zira ABD’nin asıl amacı bölgedeki Rusya-İran ve Türkiye denklemini kırmaktır.

Allah Ümmeti Muhammed’in ve Şanlı Ordumuzun Yar ve Yardımcısı Olsun.Amin.

Allah cc. Her Şeyi Daha İyi  Bilendir.

Alpaslan KARAASLAN

www.Havasspress.com Gnl.Yn.Yöntmeni
Etiketler: alpaslan,havass,afrin,rus,asker,abd,pkk,pyd,erdoğan
Bu haber toplam 3460 defa okunmuştur
Paylaş :
GÜNDEM
YAZARLAR
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
Joe Biden yemin ederek ABD'nin 46. başkanı oldu
ABD'de 3 Kasım seçimlerini kazanan Joe Biden, ABD Kongresindeki törende yemin ederek ülkenin 46. başkanı oldu.
ANKET
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Altyapı: siteal.net
Copyright © Havasspress   |
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.