Saat Yükleniyor...
ANALİZ..;İsrail Ulus Devlet Oldu,Ne Değişti...
Tarih : 2018.07.19  10:02:20
İsrail Meclisi, tartışmalara neden olan "Yahudi ulus devlet" yasasını kabul etti.Peki bu ne anlama geliyor.Analiz Bölümümüzde.

ANALİZ....;

İngiliz derin Angilikan Kilisiesini arkasına alarak örgütlendiği devlet yapılanması içerisindeki karşılığını İsrail Devleti olarak aldı.

Sonrasında ABD'nin korumasında bu noktaya kadar geldi.Tabi ki ABD'nin bütün yönetimn kadrolarını ele geçirerek.Şimdi ise artık başka bir şeyden bahsediyoruz,çünkü başka bir safhaya geçtik.

İsrail bu kararla ABD'ye verdiği gücü geri istiyor ve buna direnilmesini istemiyor.Kendisini askeri ve siyasi olarak kurduğu silah şirketlerinin desteği ile de güçlü hissediyor.

Ulus Devlet kararı hiç şüphesiz Filistin halkı için ayrıca baskı unsuru olacaktır.Kısaca değinelim.

-İSRAİL BU KARARLA DÜNYADAKİ BÜTÜN YAHUDİLERE VATANLARINA DÖNÜŞ ÇAĞRISI VE TEK VATANLARININ İSRAİL DEVLETİ OLDUĞU MESAJI VRMİŞTİR.

-Resmi Dili İbranice Olarak belirliyerek,Arap halkını yok sayacak ve yaşama zorluğunu ağırlaştıracaktır.

-Adli ve idari yargılamada Yahudi Şeriatını dayatacaklardır.

-Kudüs'ü İsrail'in Başkenti olarak Belirliyecektir.

Bu kararların tamamı Terör Devleti İsrail'in yayılmacı politikasını süratlendirecektir.

HABERİN İÇERİĞİNİ AŞAĞIDA VERİYORUZ..;

 

Muhalefetin karşı çıktığı "Yahudi ulus devlet" yasa tasarısına ilişkin oylama sabah erken saatlerde yapıldı. Tasarı, 55 "hayır" oyuna karşılık 62 "evet" oyuyla meclisten geçti.

Sert tartışmalara neden olan yasanın kabul edilmesinin ardından Filistin asıllı İsrail milletvekilleri tasarının yazılı olduğu kopyaları yırtarak yasayı protesto etti.

Protesto nedeniyle mecliste tansiyon artarken, görevliler Filistin asıllı milletvekillerini meclis salonundan dışarı çıkardı.

Yasaya destek veren Yahudi milletvekilleri, meclisin tasarıyı onaylamasının ardından Başbakan Binyamin Netanyahu ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Başta İsrail vatandaşı 2 milyona yakın Filistinlinin haklarının yok sayıldığı olmak üzere birçok eleştiriye maruz kalan yasa tasarısına daha önce de Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'den itiraz gelmişti.

Rivlin geçen günlerde milletvekillerine gönderdiği mektupta, söz konusu yasanın dünyanın diğer bölgelerinde yaşayan Yahudileri "incitebileceğini", kabul edilmesi halinde İsrail'in bu tasarı nedeniyle ayrımcılık eleştirilerine maruz kalabileceğine dikkati çekmiş ve yasa tasarısında değişikliğe gidilmesi gerektiğini dile getirmişti. Ancak bu öneri milletvekilleri ve yasaya destek veren siyasi partiler tarafından kabul görmemişti.

Yahudi ulusal devlet yasa tasarısı

İsrail'in bir anayasası olmadığı için devletin anayasası mesabesindeki "temel kanunlarının" içine girecek olan yasayla İsrail devleti, tüm dünya Yahudilerinin temsilcisi etnik-dini bir devlet olarak tanımlanıyor.

Halihazırda uygulamada var olduğu belirtilen ayrımcı politikaları yasayla hükme bağlayacak tasarıyla, Arapça resmi dil olmaktan çıkacak ve ülkenin tek resmi dili İbranice olacak. Bununla birlikte tasarının en çok tepki çeken diğer maddeleri arasında şu hükümler yer alıyor:

"Ülkede kendi kaderini tayin etme hakkı sadece Yahudilere aittir, İsrail bir Yahudi devletidir, İsrail dünyadaki tüm Yahudilerin tarihi anavatanıdır, hukukta bir boşluk olduğunda Yahudi şeriatı referans alınacaktır, dünyadaki tüm Yahudilerin İsrail'e dönme hakkı vardır, Yahudilerin dini günleri resmi tatil sayılacaktır ve İsrail'in başkenti Kudüs'tür."

Yasa tasarısında yer alan bir diğer madde olan "Tüm İsrail vatandaşları eşit haklara sahiptir." hükmünün ise diğer maddelerle çeliştiği, göstermelik olduğu belirtiliyor ve uygulamada bir anlam ifade etmeyeceği kaydediliyor.

Tasarıda "İsrail tüm dünyadaki Yahudilerin tarihi anavatanıdır" denilerek Filistinlilerin bu topraklar üzerindeki tarihi varlığı ve hakları da görmezden gelinmiş oluyor.

İsrail dünyanın değişik bölgelerinde bulunan Yahudileri İsrail'e gelip yerleşmeye teşvik ederken, 1948'de vatanlarından sürdüğü Filistinlilere geri dönme hakkını tanımayı ise reddediyor.
Etiketler: israil,terör,devlet,ulus,yasa,meclis
Bu haber toplam 805 defa okunmuştur
Paylaş :
Dünya
YAZARLAR
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
ABD'li Ajan Rahip Burunson Serbest Bırakıldı
Yaklaşık 2,5 aydır ev hapsinde tutulan ve Türkiye ile ABD arasında gerilime neden olan rahip Andrew Craig Brunson'a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Brunson'ın ev hapsi ve yurtdışı çıkış yasağı da kaldırıldı. Brunson'ın aldığı ceza yattığı hapis cezası sayılıyor.
ANKET
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Altyapı: siteal.net
Copyright © Havasspress   |
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.