Saat Yükleniyor...
Şam YPG'ye Yardım Etmez
Tarih : 2018.12.17  21:23:44
YPG’nin Suriye hükümetine, ülkenin sınırlarını ve topraklarını Türkiye'ye karşı koruma çağrısını değerlendiren Rus uzman Dolgov, TSK’nın yeni operasyon düzenlemesi halinde Şam’ın YPG’ye yardım etmeyeceğini belirtti.

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Arap ve İslam Araştırmaları Merkezi'nden Boris Dolgov,  açıklamasında, "ABD, YPG'ye destek veriyor ve onların kontrolündeki topraklarda askeri üslerini kuruyor. Bu topraklarda yerel yönetimler oluşturuluyor ve aslında ABD'nin öncülüğünde ve Kürt birliklerinin eliyle Suriye'nin parçalanması yürütülüyor. Türkiye, YPG'ye karşı hareket ediyor çünkü kendi için risk olarak görüyor" ifadelerini kullandı.

 

Suriye ordusuyla bu konuda YPG ile işbirliği yapacağına şüpheyle baktığını söyleyen Rus uzman, "Suriye hükümeti, bu Kürt silahlı oluşumları, ABD'nin çıkarlarına hizmet eden güç olarak görüyor. Büyük ihtimalle gelişecek olan senaryo, Suriye hükümetinin Kürt oluşumlarla hiçbir ortak eyleme katılmayacağı yönünde olacak" yorumunda bulundu.

Dolgov, "Aksine Suriye hükümetinin, YPG'ye karşı operasyonlara katılım, biçimi ve kapsamı konusunda Türkiye'yle anlaşma ihtimali daha güçlü" diye kaydetti.

'YPG, BÖLGEDE ELDE ETTİĞİ ÜSTÜNLÜĞÜ KAYBETMEK İSTEMİYOR'

Diğer yandan Rusya Ekonomi Yüksek Okulu Asya ve Afrika Araştırmaları Merkezi'nden Türkolog Aleksey Obraztsov, açıklamasında, YPG'nin aniden Suriye hükümetinin desteğini alma isteğinde bulunmasının nedenlerini açıkladı.

 

YPG'nin, bölgede elde ettiği üstünlüğü kesinlikle kaybetmek istemediğini söyleyen Obraztsov, bu açıdan Suriye'nin meşru yönetimiyle bir nevi koalisyon eylemlerine girme isteğinin anlaşıldığını belirterek, "Bu koalisyon hem otoritelerini ve imkanlarını artırır hem de belli üstünlükler kazandırır" dedi.

Ama Türkiye'nin seçtiği yolda yürümeye devam ettiğini kaydeden uzman, "Türkiye'nin hedefi, bölgedeki Kürt pozisyonlarının güçlenmesini önlemek. Türkiye, Kürtlerin bağımsızlık, özerklik, büyük etki elde etme yönündeki her türlü çabalara çok duyarlı. Bu çok eski bir konu ve elbette Türkiye buna direnecek. Türkiye bu politikadan vazgeçmeyecek" ifadelerini kullandı.

Etiketler: şam,esad,ypg,pyd,rus
Bu haber toplam 92 defa okunmuştur
Paylaş :
Dünya
YAZARLAR
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
ANALİZ HABER..;DSG’den Şam’a Suriye’nin kuzeydoğusundaki öz yönetim organlarını tanıma çağrısı
ABD’nin desteklediği ve omurgasını PKK/PYD'nin oluşturduüğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Şam’ı Suriye’nin kuzeydoğusundaki öz yönetim organlarını tanımaya çağırdı ve DAEŞ ile savaşta yeni bir aşamaya geçildiğini duyurdu.Bu açıklamanın ABD Başkanı trump'ın Golan Tepeleri Terör Devleti İsrail'in kontrolüne verilmelidir açıklamasından sonra gelmesi hiç şüphesiz rastlantı değil,Tavistok'un laboratuvar ürünü olan Daeş'in başak amacı bölgedeki demografik yapıyı PKK/PYD lehine değiştirmekti ve bununla birlikte ABD'nin silah ve lojistik desteği ile gerilla hareketinden,düzenli ordu pozisyonuna devşirilyor.Bu hiç şüphesiz Astana sürecini boşa düşürme,Suriye'nin toprak bütünlüğünü parçalama ve İsrail'in hedefi olan Arz-ı Mevuda giden yolda önemli bir parametrenin aşılması demek,bu öz yönetim talebi birinci aşamada Suriye sonrasında büyük hedef olarak Türkiye parçalama amacı gütmektedir.Yapılması gereken açıktır,üçlü mekanizmaya şartlı da olsa Esat yönetimini de dahil etmektir.Aksi bu sürecin daha fazla uzaması demektir.Suriye'de ABD ve PKK/PYD varlığı devam ettikçe Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması mümkün değildir. Alpaslan KARAASLAN www.Havasspress.com Gn.Yn.Yönt.
ANKET
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Altyapı: siteal.net
Copyright © Havasspress   |
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.