Saat Yükleniyor...
Suudi cephesi pes etti: BAE, Şam Büyükelçiliğini yeniden açtı
Tarih : 2018.12.27  20:51:41
Suudilerin başını çektiği Arap cephesi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirme çabalarının başarısızlığa uğraması karşısında teslim bağrağını çekti. Esad'la ilişkileri normalleştirme sürecinin ilk adımı olarak Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Şam Büyükelçiliği bugün yeniden hizmete açıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suriye'nin başkenti Şam'da 2011 yılında kapattığı Büyükelçiliğine bayrağını yeniden çekti.

 

Şam'ın en şık semtlerinden Ebu Rummane'de yeniden açılan büyükelçilik binasında BAE Maslahatgüzarı görevine başladı.

'İKİ KARDEŞ ARASINDAKİ İLİŞKİLERİ YENİDEN BAŞLATMAK İÇİN'

BAE Dışişleri Bakanlığı'nın açılışla ilgili yazılı açıklamasında, bu adımın, BAE hükümetinin iki kardeş ülke arasındaki ilişkileri yeniden başlatıp pekiştirmeye yönelik özen ve arzusunu yansıttığı dile getirildi.

Açıklamada ilişkilerin normallaşmesi kadar Arap-Suriye ilişkilerine Arap olmayan tarafların müdahalesinden kaynaklanan riskleri azaltma isteğine de vurgu yapıldı. Bu ifadeyle Suudi cephesi gibi tarafların desteklediği cihatçılara karşı Suriye'nin elde ettiği askeri başarıda önemli rol oynayan İran'a atıf yapıldı. 

Şam'ın en şık semtlerinden Ebu Rummane'de yeniden açılan büyükelçilik binasında BAE Maslahatgüzarı görevine başladı.
Şam'ın en şık semtlerinden Ebu Rummane'de yeniden açılan büyükelçilik binasında BAE Maslahatgüzarı görevine başladı.

 

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad
SUDAN CUMHURBAŞKANLIĞI

BAE'nin Dışişleri'nden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, "Suriye dosyasında bundan sonraki aşamanın Arap varlığı ile iletişimini gerektirdiğine kanaat getirilerek böyle bir karar alınmıştır" diye tweetledi.

 

'DİĞER ÜLKE ELÇİLİKLERİ DE AÇILACAK'

BAE Maslahatgüzarı Abdul Hakim el Noaymi de "Bu, Suriye'nin Arap ülkelerinin arasına geri dönüşüdür" diyerek ekledi:

"Yakında diğer Arap ülkeleri de büyükelçiliklerini yeniden açacak."

ADIM ADIM NORMALLEŞME

 

BAE'nin Şam Büyükelçiliği'nin yeniden hizmet vermeye başladığı sıralarda Suudi Arabistan'da da "Esad gitmeli" sözünü dilinden düşürmeyen Adil Cubeyr dışişleri bakanlığından alındı.

Bugün ayrıca Suriye savaşı başladığından beri ilk kez Suriye havayolları Tunus seferlerine başladı.

10 gün önce Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir, Suriye savaşı başladığından beri Şam'ı ziyaret edip Esad'la görüşen ilk lider oldu.

2011'de Suriye'nin üyeliğini askıya alan Arap Birliği'ne bağlı Arap Parlamentosu'ndan bu ayın başında Suriye'nin üyeliğinin yeniden tesisi için çağrı geldi. Benzer çağrılar uzun zamandır Mısır devlet medyasında yer alıyordu.

 

Ekim ayında Ürdün, Suriye ile sınır kapısını açtı.

TRUMP İKİ YILDA ÇEKİLME DÜĞMESİNE BASABİLDİ

Arap devletlerinin cihatçılara silah, askeri eğitim ve finansman desteğini koordine eden CIA programını, 20 Ocak 2017'de ABD Başkanı koltuğuna oturan Donald Trump kapattı. Trump, geçen hafta da 2016 başkanlık seçimi kampanyasından beri vaat ettiği Suriye'den çekilmeyi hayata geçirdiğini duyurdu.

 

Esad, Suriye'nin tamamında kontrolü yeniden sağlama kararlılığını dile getirirken geriye iki bölge kaldı: Türkiye destekli cihatçıların kontrolündeki İdlib ile ABD'nin çekilmekte olduğu ve Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) kontrol ettiği Suriye'nin kuzeydoğusu.


 
Etiketler: bae,şam,suriye,suud
Bu haber toplam 170 defa okunmuştur
Paylaş :
Dünya
YAZARLAR
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
Erkan Mumcu"Abdullah Gül Majestelerinin Adamı"
AKP iktidarında MEB ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yapan Erkan Mumcu yıllar sonra dikkat çeken Abdullah Gül açıklamasında bulunarak plan içerisinde Bülent Arınç'ın da olduğunu ileri sürdü.İlaveten Abdullah Gül'ün majestelerinin adamı olduğunu ifade etti.
ANKET
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Altyapı: siteal.net
Copyright © Havasspress   |
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.