Saat Yükleniyor...
Petrol'e S. Arabistan ve Venezuela etkisi
Tarih : 2019.03.12  10:15:38
Petrol fiyatları, Suudi Arabistan'ın üretimi daha da kısacağının kaydedilmesi ve Venezuela'daki elektrik kesintisinin üretimi düşürmesi ile yükselişini sürdürdü

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan'ın üretim kısıntılarını daha da artıracağını kaydedilmesi ve Venezuela'daki elektrik kesintisinin üretimi çökertmesinin ardından yükselişini ikinci güne taşıdı.

Vadeli petrol kontratları, Pazartesi günü yüzde 1.3 yükseldikten sonra yüzde 0.6 kadar daha tırmandı. Suudi Arabistan'dan bir yetkili, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan bu ülkenin Nisan ayında günlük 10 milyon varilden az üretim yapmayı ve üst üste ikinci ayda da anlaşmaya varılandan daha fazla miktarda üretim kısıntısını gitmeyi planladığını kaydetti. Öte yandan, diğer bir OPEC üyesi olan Venezuela'nın üretimi, petrol bakanlığının kıdemli bir yetkilisine göre, elektrik sorunlarının üretim faaliyetini olumsuz etkilemesi ile birlikte sert düştü.

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının arz bolluğunu ortadan kaldırmak için üretim kısıntılarına gitmeleri ile birlikte Şubat ayının ortasından bu yana varil başına 55 doların üzerinde kaldı. Ancak halen ABD'de artan kaya petrolü üretimine ilişkin endişeler sürüyor. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), ABD'nin 2024 yılına kadar küresel arz fazlası kapasitesindeki artışın yüzde 702ini karşılayacağı tahmininde bulundu. Öte yandan, finans piyasalarındaki risk varlıkları, İngiltere'nin Avrupa Birliği2nden çıkış (Brexit) için yeni bir anlaşmaya varmasının ardından değer kazandı.

Oanda Corp. kıdemli piyasa stratejisti Jeffrey Halley, "Ham petrol fiyatları, Suudi Arabistan'ın Nisan ayındaki OPEC + toplantısının ardından da anlaşmada söz konusu olandan daha fazla üretim kısıntısına gitmeye devam edeceğini tekrarlaması ve ABD rafinerileri üzerinde daha da baskı yaratacak bir adım olan ihracatı azaltmayı sürdürmesi ve ABD'de artan kaya petrolü üretiminin etkisini dengelemesi ile birlikte yükseldi," dedi ve "Asya seansında bir miktar kar satışı gelebilir, ancak pozitif risk ortamı dolayısıyla düşüşlerde alıcıları görebiliriz" şeklinde görüş bildirdi.

Nisan vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex piyasasında, 27 sent yükselerek, Seul saati ile 13:31'de varil başına 57.06 dolara çıktı. Kontrat Pazartesi günü 72 sent yükselerek 56.79 dolar ile 28 Şubat'tan bu yana en yüksek seviyesinden kapandı.

Mayıs vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 23 sent yükselerek varil başına 66.81 dolara çıktı. Kontrat Pazartesi günü 84 sent yükselişle 66.58 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, Mayıs vadeli WTI'a kıyasla 9.42 dolar primli işlem gördü.
Etiketler: petrol,para,dolar
Bu haber toplam 38 defa okunmuştur
Paylaş :
Ekonomi
YAZARLAR
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
ANALİZ HABER..;DSG’den Şam’a Suriye’nin kuzeydoğusundaki öz yönetim organlarını tanıma çağrısı
ABD’nin desteklediği ve omurgasını PKK/PYD'nin oluşturduüğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Şam’ı Suriye’nin kuzeydoğusundaki öz yönetim organlarını tanımaya çağırdı ve DAEŞ ile savaşta yeni bir aşamaya geçildiğini duyurdu.Bu açıklamanın ABD Başkanı trump'ın Golan Tepeleri Terör Devleti İsrail'in kontrolüne verilmelidir açıklamasından sonra gelmesi hiç şüphesiz rastlantı değil,Tavistok'un laboratuvar ürünü olan Daeş'in başak amacı bölgedeki demografik yapıyı PKK/PYD lehine değiştirmekti ve bununla birlikte ABD'nin silah ve lojistik desteği ile gerilla hareketinden,düzenli ordu pozisyonuna devşirilyor.Bu hiç şüphesiz Astana sürecini boşa düşürme,Suriye'nin toprak bütünlüğünü parçalama ve İsrail'in hedefi olan Arz-ı Mevuda giden yolda önemli bir parametrenin aşılması demek,bu öz yönetim talebi birinci aşamada Suriye sonrasında büyük hedef olarak Türkiye parçalama amacı gütmektedir.Yapılması gereken açıktır,üçlü mekanizmaya şartlı da olsa Esat yönetimini de dahil etmektir.Aksi bu sürecin daha fazla uzaması demektir.Suriye'de ABD ve PKK/PYD varlığı devam ettikçe Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması mümkün değildir. Alpaslan KARAASLAN www.Havasspress.com Gn.Yn.Yönt.
ANKET
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Altyapı: siteal.net
Copyright © Havasspress   |
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.