Saat Yükleniyor...
Ruhani'den ABD'ye: Baskı sürerse IR8 santrifüjü üretiriz
Tarih : 2019.04.09  12:10:42
ABD'nin İran Devrim Muhafızları'nı 'yabancı terör örgütü' sınıfına sokmasına tepki gösteren İran Cumhurbaşkanı Ruhani, bunun bir hata olduğunu vurgulayıp baskının sürmesi halinde IR8 santrifüjü üretimine başlayacaklarını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran Devrim Muhafızları'nı 'yabancı terör örgütü' olarak tanımlamasına tepki gösteren İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran'a baskının sürmesi halinde IR8 adı verilen ve yeni model uranyum zenginleştirmede kullanılan santrifüjler geliştireceklerini duyurdu.

 

Ruhani, Ulusal Nükleer Günü’nde televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmasında İran Devrim Muhafızları’nı şu sözlerle savundu: “Muhafızlar halkımızı, devrimimizi korumak için hayatlarını feda etti. Bugün Muhafızlara kin duyan ABD onları kara listeye aldı.”

 

ABD’nin bu bir ilk niteliğindeki kararını ‘hata’ olarak niteleyen Ruhani, “Bu hata İranlıların birlik olmasını sağlayacak ve Muhafızlar ülkede daha popüler hale gelecek. Amerika bölgede teröristleri bir araç olarak kullandı ama Muhafızlar Irak’tan Suriye’ye kadar birçok yerde bu teröristlerle savaştı” ifadelerini kullandı.

 

Ruhani son olarak ABD liderliğine de seslendi: “Siz söylüyorum, bize baskı kurmaya devam ederseniz IR8 gelişmiş santrifüjleri üreteceğiz.”

ABD yönetimi dün İran Devrim Muhafızları'nı 'yabancı terör örgütü' listesine almış, ilk kez yabancı bir devletin silahlı kuvvetlerini resmen 'terör örgütü' olarak yaftalamıştı.

İRANLI VEKİLLER MECLİSE DEVRİM MUHAFIZLARI ÜNİFORMALARIYLA GİTTİ

Bu arada Fars habere ajansına göre İran Parlamentosu bugün ABD’nin kararını protesto için açık oturum düzenledi. Birçok milletvekili, muhafızların üniformasını giyerek oturuma katıldı. 

 

SUUDİ ARABİSTAN KARARDAN MEMNUN

Öte yandan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, ABD’nin kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirtip bunun 'terörle mücadelede pratik ve ciddi bir adım olduğunu' söyledi.

 

 
Etiketler: iran,abd
Bu haber toplam 76 defa okunmuştur
Paylaş :
Dünya
YAZARLAR
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
İslam Alemi"BERAT GECESİNİ İDRAK EDİYOR"
(İnne-ddîne ‘inda(A)llâhi-l-islâm) Allah Katında Din İslamdır..Ayeti Mucibince Yaşamayı,Yaşatmayı ve Şuur'u İslam-ı Allah Bu Mübarek Berat Gecesi Hürmetine Nasip Etsin. Dua'mız Kabul,Hayatınız Bereketli Olsun..Değerli Okurlarım,Takipçilerim ve İnanan Kardeşlerim.Amin Alpaslan KARAASLAN www.Havasspress.com. Gn.Yn.Yönt.
ANKET
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Altyapı: siteal.net
Copyright © Havasspress   |
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.