Saat Yükleniyor...
Ankara'da Bir Kızılderili"Morales"
Tarih : 2019.04.09  16:46:36
Bolivya Devlet Başkanı Eva Morales,Geleneklerine uygun giyim tarzı,sempatik ve sıcak kanlı tavrı ile beğeni ve ilgi odağı olurken, Ankara'da resmi temaslarda bulunuyor.

 

 • Morales, kentte ilk olarak Ankara Üniversitesi’nde düzenlenen bir programa katıldı. 

 • Rektörlükte düzenlenen takdim törenine, Morales, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bolivya Dışişleri Bakanı Diego Pary, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulamaları Merkezi (LAMER) Başkanı Mehmet Necati Kutlu, Ankara'daki yabancı misyon şefleri ve davetliler katıldı.
 • Türkiye'deki Bolivyalı öğrencilerin sayısının artmasından memnuniyet duyacaklarının altını çizen Morales, Türkiye ile ilişkileri geliştirmekten mutluluk duyduklarını aktardı. Morales, ülkesinin kamulaştırma alanındaki deneyimleri ve vatandaşlarına yönelik sosyal programları hakkında bilgiler paylaşırken, Bolivya'da aşırı yoksulluk oranını 2005'te yüzde 38,2'den mevcut durumda yüzde 15,2'ye düşürdüklerini belirtti.

 • Bolivya'da 2005'te kişi başına düşen ortalama gelir 900 dolarken, 2018'de 4 bin doları aştığına işaret eden Morales, yaklaşık 10 milyon nüfusa sahip ülkedeki 3 milyon vatandaşın bu sayede gelir bakımından orta sınıfa geçtiğini dile getirdi. Morales, 2025'te ülkesinin 200'üncü kuruluş yıl dönümünü kutlayacağına değinerek, tarım, madencilik ve enerji gibi alanlarda yeni atılımlar yapmaya hazırlandıklarını kaydetti.
 • Konuşmanın ardından, Rektör İbiş tarafından Morales'e Ankara Üniversitesi Dostluk Payesi Beratı takdim edildi.
 • Daha sonra sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne giden Morales’i Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi törenle karşıladı.

 • Konuk Devlet Başkanı Morales'in bulunduğu makam aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin önündeki caddede karşılayan süvariler, protokol kapısına kadar eşlik etti.

 • Erdoğan, Morales'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı.Erdoğan ve Morales'in tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı.

 • Morales, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı, "Merhaba asker" diyerek selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

 

 • Bolivya lideri Morales’in Bolivya marşı okunurken sol yumruğunu havaya kaldırıp, sağ elini de kalbinin üzerine koyması dikkat çekti.
 • İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında Erdoğan ve Morales, merdivenlerde Türkiye ve Bolivya bayrakları önünde gazetecilere poz verdi
 • Erdoğan ve Morales, baş başa ve heyetler arası gerçekleştirecekleri görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek. 

  Törende, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldı.
Etiketler:
Bu haber toplam 115 defa okunmuştur
Paylaş :
GÜNDEM
YAZARLAR
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
Erkan Mumcu"Abdullah Gül Majestelerinin Adamı"
AKP iktidarında MEB ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yapan Erkan Mumcu yıllar sonra dikkat çeken Abdullah Gül açıklamasında bulunarak plan içerisinde Bülent Arınç'ın da olduğunu ileri sürdü.İlaveten Abdullah Gül'ün majestelerinin adamı olduğunu ifade etti.
ANKET
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Altyapı: siteal.net
Copyright © Havasspress   |
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.