Saat Yükleniyor...
ABD'den İstanbul Seçimlerine Uyarı
Tarih : 2019.05.08  21:57:52
ABD'nin İstanbul seçimleri ile ilgili yaptığı uyarı niteliğindeki açıklama ile hadsizliğine bir yenisini eklemiş oldu. Türkiye'nin diğer AB üyeleri ülkeleri gibi içişlerine karışmakla kalmayıp siyasi yelpazenin muhalif kanadına taraf olmuştur.ABD ve AB Ülkelerinin bu tavrı Venezuela gerçeğini hatırlatmıştır.

ABD Dışişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptal edilmesiyle ilgili bir açıklama yaptı.

Dışişeri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus tarafından yapılan açıklamada, “özgür ve adil seçimlerin yapılması ve meşru seçim sonuçlarının kabul edilmesi her demokrasi için esastır” deniyor.

Açıklamada ayrıca, “Yüksek Seçim Kurulu 31 Mart seçimlerinin sonuçlarını onayladıktan sonra seçimi tekrar etme kararı almıştır. Biz de Türkiye’nin diğer dostları gibi bu sıra dışı kararı not ediyoruz” ifadesi yer alıyor.

Türkiye’nin “uzun ve onurlu bir demokrasi geleneğinden” geldiğine dikkati çeken ABD Dışişleri Bakanlığı açıklaması “Türk yetkililere bu (yeni) seçimi kanunlar çerçevesinde, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT), NATO müttefiki olarak konumuna ve Avrupa Birliği’ne üyelik isteğine uygun şekilde düzenleme” çağrısı yapıyor.
Etiketler: abd,istanbul,akp,chp
Bu haber toplam 242 defa okunmuştur
Paylaş :
Dünya
YAZARLAR
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
Türkiye '5 stratejik konuda' çalışma başlattı
Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu, "gıda arz güvenliği", "biyogüvenlik", "siber güvenlik ve iletişim altyapısı", "tıbbı cihaz" ile "ilaç ve aşı" alanlarında çalışma başlattı.
ANKET
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Altyapı: siteal.net
Copyright © Havasspress   |
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.