Saat Yükleniyor...
Kendilerince Mesaj Verdiklerini Sanıyorlar
Tarih : 2019.10.06  13:40:05
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo, Türk Donanması'nın 'Elli Deniz Muharebesi'ndeki yenilgisinin resmedildiği tablo önünde gülerek poz verdi.Bu pozun Türkiye'nin Akdeniz'de başlattığı sondaj çalışmaları ve bölge politikalarındaki duruşuna tehdit olarak siyasi çevrelerce yorumlandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve ABD'li mevkidaşı Pompeo dün Yunan Dışişleri Bakanlığı'nın girişine yerleştirilen "Averof Savaş Gemisi" tablosu önünde gülerek poz verdiler.

Yunan Dışişleri Bakanlığı'nın girişinde bulunan bu tabloda, Türk Donanması'nın "Elli Deniz Muharebesi'ndeki" yenilgisi resmediliyor. 

 

POMPEO'DAN SONDAJ ÇIKIŞI

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarıyla Güney Kıbrıs'ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini ve bu durumun yasa dışı olduğunu ileri sürdü.

Pompeo'nun açıklamaları, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'in ABD'den 'yardım istemesi' üzerine geldi.

Yunanistan'ın başkenti Atina'da açıklamalarda bulunan Pompeo, "Akdeniz'deki enerji kaynaklarının keşif çalışmalarının kurallar kapsamında yapıldığından ve hiçbir ülkenin Avrupa'yı esir tutamadığından emin olmak istiyoruz" dedi.

"Türklere yaşa dışı sondajın kabul edilemez olduğunu bildirdik" diyen Pompeo, "Her şeyin hukuka göre işlediğinden emin olmak için gerekli diplomatik hamleleri yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Gerilimi azaltmak için tüm taraflarla bir araya gelmeye çalıştıklarını ifade eden ABD Dışişleri Bakanı, herkesin kabul edeceği bir sonuç elde etmek için çaba sarf ettiklerini dile getirdi.

YAVUZ 7. PARSELDE

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, perşembe günü Yavuz sondaj gemisinin tekrar Doğu Akdeniz'e gönderildiğini duyurmuştu. Yavuz gemisinin Güney Kıbrıs'ın tek taraflı ilan ettiği 7. parsele girdiği öğrenildi.

Bu gelişmenin ardından Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ABD Dışişleri Bakanı ile Atina'da yaptığı görüşmede Pompeo'dan, Doğu Akdeniz'de sondaj faaliyetlerine devam eden Türkiye ile ilgili yardım istemişti.

 

 
Etiketler: abd,yunan,deniz,akdeniz,savaş
Bu haber toplam 172 defa okunmuştur
Paylaş :
Dünya
YAZARLAR
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
Türkiye '5 stratejik konuda' çalışma başlattı
Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu, "gıda arz güvenliği", "biyogüvenlik", "siber güvenlik ve iletişim altyapısı", "tıbbı cihaz" ile "ilaç ve aşı" alanlarında çalışma başlattı.
ANKET
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Altyapı: siteal.net
Copyright © Havasspress   |
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.