Saat Yükleniyor...
KISA ANALİZ..;ABD ile Fransa ENKS'i devreye alıyor
Tarih : 2020.05.11  22:28:53
KISA ANALİZ..;Barzani'nin 11 ayrı Kürt Partiyi bir çatı altında topladığı bu yapıya “ENKS” deniyor. Barzani’nin kontrolündeki bu yapıya PKK/ PYD'de eklemlenerek meşruiyet kazandırılmaya çalışılıyor. Bu sadece Suriye'yi değil Irak'ı da içine alan bir çatışmanın fitilini ateşlemektir.Trump Suriye'de ve Irak'ta askeri gücünü sınırlandırırken bekçi köpeği olarak her anlamda desteklediği ve finansını körfez ülkelerinden aldığı PYD ve Barzani'yi bırakmak istiyor. Barzani’nin başarısız özerklik referandumu onun gücünün de göstergesi oldu. Bu başarısız referandum süreci Barzani’yi bu sürece ikna etmekte hiç şüphesiz kolaylık sağladı. ŞİMDİ YENİ KARTLARLA YENİ BİR OYUN SERGİLENMEK İSTENİYOR… Alpaslan KARAASLAN Havasspress.Gn.yn.Yönt.

YPG/PKK'a bugüne kadar Uluslararası süreçlere dahil edilemediği için ENKS'yle kuracağı yeni yapıyı paravan yaparak katılma imkanı sunuyor.ABD ve Fransa bu amaçla iki örgüt arasında bir aydır müzakere yürütüyor.

 

ABD ve Fransa, Suriye'nin kuzeyindeki işgalci YPG/PKK'ya uluslararası arenada temsil alanı açmak için, Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS)'ni paravan olarak kullanmaya hazırlanıyor. 

AA'nın haberine göre ABD ve Fransa, bir süredir ara buluculuk yaptıkları YPG/PKK ile ENKS arasındaki görüşmelerde yeni bir taleple ortaya çıktı. ABD ve Fransa, ENKS'den, üyesi olduğu Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK)'ndan ayrılmasını istedi. Söz konusu ülkeler bu amaçla ENKS'nin en büyük destekçisi olan Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani'yi devreye soktular. 

ABD ve Fransa, ENKS'ye, SMDK'den ayrılması halinde bu çatı kuruluşun Kürtleri temsil kapasitesini kaybedeceğini, böylece uluslararası toplum nezdinde Kürtlerin tek temsilcisinin Suriye'nin kuzeyinde oluşturulacak yeni yapı olacağını telkin ediyor. Plan, YPG/PKK'ya, bugüne kadar uluslararası alanda dahil edilmediği siyasi süreçlere, ENKS'yle kuracağı yeni yapıyı paravan yaparak katılma imkanı sunuyor. Diğer taraftan ENKS önceki gün yaptığı açıklamayla SMDK'den ayrıldığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını duyurdu. 

PEŞMERGENİN GETİRİLMESİ SORUNU ÖTELEDİ 

YPG/PKK işgalindeki Haseke ilinde yaklaşık bir aydır süren müzakereler, YPG/PKK elebaşlarından Mazlum Abdi kod adlı Ferhat Abdi Şahin ile Neçirvan Barzani'nin belirlediği heyetler arasında yapılıyor. 

Özellikle ABD, Fransa ve Erbil yönetiminin girişimleriyle YPG/PKK, işgalindeki bölgelerde ENKS'nin çalışma ofislerini açması, alıkonulan ENKS üyelerinin serbest bırakılması ve bölgede özgürce dolaşmaları şartlarını, bugüne kadar yerine getirmişti. Son bir haftadır ABD ve Fransa'nın girişimleriyle yoğunlaşan görüşmelerde taraflar sözde ortak yönetim kurulmasında da büyük ölçüde uzlaştı. Geriye yalnızca ENKS'ye bağlı peşmergelerin, Irak'ın kuzeyinde bulundukları yerden YPG/PKK işgalindeki alana geri dönüşü sorunu kaldı. 

AA'nın görüşmelere katılan kaynaklardan aldığı bilgiye göre, peşmergelerin dönüşü konusu şimdilik ertelendi, sözde ortak yönetimin bir an evvel faaliyete geçirilmesi kararlaştırıldı. 

YPG/PKK, Suriye'nin kuzeyini işgal ettikten sonra muhalif ENKS üyelerinin faaliyetlerini engellemiş, silahlı unsurlarını tasfiye ettirmiş ve siyasi mensuplarının birçoğunu tutuklamıştı. Terör örgütü, ENKS ofislerine de kilit vurmuştu. 

ENKS, uzun yıllardır, Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisine yakınlığı ile biliniyor. ENKS çatısı altındaki irili ufaklı partiler Barzani ailesinin maddi desteği ve himayesiyle faaliyet gösteriyor. 
Etiketler: enks,pkk,pyd,abd,fransa
Bu haber toplam 468 defa okunmuştur
Paylaş :
Dünya
YAZARLAR
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
KISA ANALİZ..;Erdoğan,Macron ile telefonda görüştü.
Kısa analiz içerikli haberimizi istifadenize sunuyoruz, keyifli okumalar.
ANKET
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Altyapı: siteal.net
Copyright © Havasspress   |
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.