Saat Yükleniyor...
Gül Atadı,Demirtaş'ın Koruyucusu
Tarih : 2020.10.15  11:09:02
Anayasa Mahkemesi binası fotoğrafını 'Işıklar yanıyor' mesajıyla paylaşan üye Engin Yıldırım'a 'darbe iması' suçlamasıyla tepki geldi. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından AYM üyeliğine getirilen Yıldırım'ın tartışmalı oyları gündemde. Onlardan biri de Selahattin Demirtaş için verdiği karşı oy

Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım’ın, Yüksek Mahkeme’nin fotoğrafıyla, “Işıklar yanıyor” şeklinde yaptığı paylaşım tartışmalara neden oldu. Paylaşıma yönelik, ‘Darbe’ iması olduğu şeklinde tepkiler geldi.

Daha önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamaları sonrasında bisikletli fotoğrafını paylaşarak gündeme gelen Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım önceki gün de Twitter hesabından dikkat çeken bir paylaşım yaptı. 9 Nisan 2010 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından YÖK Genel Kurulunun gösterdiği üç aday arasından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Yıldırım, Twitter hesabından Anayasa Mahkemesi binasının akşam ışıklarının yanık olduğu fotoğrafını, “Işıklar yanıyor” ifadeleriyle paylaştı. Bu paylaşımın, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği hak ihlali kararının ardından Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılanmasına yer olmadığına hükmetmesi sonrasında yapılması dikkat çekiciydi.

İNGİLTERE'DE EĞİTİM

Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım, 1988 yılında öğretim üyesi yetiştirmek amacıyla açılan yarışma sınavını kazanarak lisansüstü eğitim için İngiltere’ye gitmişti. 1989’da Warwick Üniversitesi Warwick Business School’da yüksek lisansını, 1994’te Manchester Üniversitesi Faculty of Economics and Social Studies’de doktorasını tamamlayan Yıldırım, 1994 ile 2010 yılları arasında Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalıştı. 2003 ile 2010 yılları arasında aynı fakültede dekanlık görevinde bulunan Yıldırım, 9 Nisan 2010 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından YÖK Genel Kurulunun gösterdiği üç aday arasından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 19 Ekim 2015 tarihinde yapılan toplantıda Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçilen Yıldırım’ın 25 Ekim 2019 tarihinde bu görevi sona erdi. Yıldırım halen üye olarak Anayasa Mahkemesi’nde görevine devam ediyor.

HDP’NİN ALDIĞI OY SAYISINI KARŞI OY GEREKÇESİNE YAZDI

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hakkında uygulanan gözaltı ve tutuklama tedbirlerinin hukuki olmadığını iddia ederek Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuş Yüksek Mahkeme’de 21 Aralık 2017’de kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilemez olduğuna oy çokluğuyla karar vermişti. Bu karara katılmayan tek isim, dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Engin Yıldırım olmuştu. Yıldırım karşı oy gerekçesinde şu ifadeleri kullanmıştı: “Milletvekili olan başvurucu TBMM’de temsil edilen en büyük üçüncü partinin eş genel başkanıdır. Başvurucunun bir siyasetçi olarak yaptığı konuşmaların ve hakkındaki fezlekelerde belirtilen diğer iddiaların kuvvetli suç belirtisi oluşturduğu kabul edilse bile tutuklama tedbirine başvurulması, başvurucunun konumu ve taşıdığı sıfatlar düşünüldüğünde demokratik toplum düzeninde baskılayıcı acil bir toplumsal ihtiyaca denk düşmemektedir. Kamuoyunun tanıdığı ve göz önünde olan bir siyasi parti eş başkanının isnat edilen suçların niteliği ve bunlar için öngörülen yaptırımların ağırlığı nedeniyle tutuklanmasında kamu yararı bulunmamaktadır. HDP, en son yapılan 1 Kasım 2015 seçimlerinde aldığı 5 milyon 148 bin 85 oy itibarıyla dördüncü, milletvekili sayısı yönünden de üçüncü büyük siyasi partidir.”

SOYLU BAZI KARARLARI ELEŞTİRMİŞTİ

Daha önce, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bazı kararlar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından eleştirilmişti. Soylu, mahkemenin güvenlik soruşturmalarının kaldırılması yönündeki kararı ile terör örgütü üyelerinin kamuda görev yapabilmelerine imkan tanınacağını savunmuştu. Anayasa Mahkemesi'nin şehirlerarası yollarda gösteri yürüyüşünü yasaklayan kanunu iptal etmesine de değinen Soylu, “Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım. Hadi git gel, özgürüz ya. Niye polis koruması alıyorsun, niye eskortlarla geziyorsunuz. Ben varım sen var mısın, Sayın Anayasa Mahkemesi Başkanı?” beyanlarında bulunmuştu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, “Anayasa Mahkemesi yeni hükümet sisteminin doğasına uygun şekilde yeni baştan yapılandırılmalıdır” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

ENGİN YILDIRIM BİSİKLETLİ FOTOĞRAFIYLA GÜNDEME GELDİ

İçişleri Bakanı Soylu’nun açıklamalarından sonra Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım Twitter hesabından bisikletli fotoğrafını paylaşarak gündeme gelmişti. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan da bu tartışmaların ardından bazı kararlarının okunmadan eleştirildiğini kaydederek, “Yargı kararından ziyade kararı verenlere odaklanan ve eleştiri ötesine geçen ifadelerin fayda getirmeyeceği, zira eleştiriyi mecrasından uzaklaştıracağı açıktır. Esasen kullandığımız dil kimliğimizi ve kişiliğimizi yansıtır” demişti.

TEPKİ YAĞDI

AYM Üyesi Yıldırım’ın paylaşımının ardından ilk tepki İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı’dan geldi. Çataklı, “Dün ‘Genelkurmay’ın ışıkları yanıyor’ diyerek darbecilere selam çakanların bugün görevini üstlenenler bir saniye durmasın, istifa etsin” ifadelerini kullandı. İçişleri Bakanlığı tarafından da bakanlık binasının fotoğrafı, “Işıklarımız hiç sönmüyor” yorumuyla paylaşıldı.

‘BİR FETÖ’CÜ KENDİNİ DEŞİFRE ETTİ’

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül yine Twitter üzerinden, “Vesayet özlemi içinde olanlar, hukuk adına konuşma ehliyetini yitirirler. Işıkları millet açar, millet kapatır” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, “Böyle bir tweet hukuki bir tartışmayı hukuki olmaktan çıkarır. Aklı başında herkes bu yazılanın ne anlama geldiğini bilir. Herkes (AYM üyesi de olsa) aklını başına almalı, tavır ve davranışına dikkat etmelidir. Hiç kimse layüsel değildir” derken, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, “Bir FETÖ’cü kendini deşifre etti” ifadelerini kullandı.

‘TEHDİT ETMESİ HUKUKSUZLUKTUR’

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik Twitter hesabından önemli açıklamalarda bulundu. Çelik, “Türkiye’ye geçmişte acılar yaşatmış müdahalelerin sloganının bir Anayasa Mahkemesi üyesi tarafından kullanılması utanç verici bir saygısızlıktır. Hukuktan başka bir dili olmaması gereken bir AYM mensubunun hukuku katletmenin sembolü olan bir dille konuşması vahimdir. AYM, kendi üyesinin anayasal düzeni lağveden darbeci bir tarihe atıf yapmasına müsaade etmemelidir. Bir AYM üyesinin anayasal düzeni tehdit etmesi hukuksuzluktur” paylaşımını yaptı.

MHP’DEN YILDIRIM’A TEPKİ

Yıldırım’ın paylaşımına MHP’den de sert tepki geldi. MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, “Anayasa Mahkemesi eski Başkanvekili ve mevcut üyesi Engin Yıldırım, AYM’nin fotosunu paylaşıp, ‘Işıklar yanıyor’ diye twit atıyor. Demokrasi tarihimizde askeri darbe sinyali olarak kullanılan bu cümle tesadüfen kullanılmamıştır. Bu cesaretin kaynağının hukuk olmadığı mutlaktır. Sinsi mesajlarla Türkiye’yi tehdit edenlere her zaman her yer yerde ‘Hodri meydan’ diyoruz” görüşünü paylaştı.

‘DARBE ÇAĞRIŞIMI YAPMAK AKLA UYGUN DEĞİL’

Engin Yıldırım’ın paylaşımının ‘Darbe’ iması olmadığı yönünde paylaşımlar da yapıldı. İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, “AYM üyesi Engin Yıldırım’ım, ‘Işıklar yanıyor’ mesajını geçmişte ‘Genelkurmayın ışıkları yanıyor’ mesajına benzetmek için çok çok zorlamak bile yetmez. AYM ile Genelkurmay arasında fonksiyonel bir benzerlik yoktur. Buradan bir darbe çağrışımı çıkarmak akla, vicdana uygun değildir” dedi. Gelecek Partisi de, “Biz ışıklarımızı çoktan yaktık. Adalet gelecek” şeklinde paylaşımda bulundu.

ÖZÜR DİLEDİ

Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım, “Işıklar yanıyor” şeklinde yaptığı Twitter paylaşımının ardından kendisine gelen tepkiler sonrasında dün açıklama yaptı. Yıldırım paylaştığı mesajda maksadını aşan ifadeler kullanmış olmaktan dolayı üzüntü duyduğunu kaydetti: “Kasıtlı olarak hukuk veya demokrasi dışı bir olguya atıf yapmam söz konusu değildir. Hukuk ve demokrasi karşıtı her türlü girişimin karşısında olduğum izahtan varestedir. Mesai sonrası Anayasa Mahkemesi bahçesinde yaptığım yürüyüşün ardından çektiğim fotoğrafı hukuk dışı herhangi bir imada bulunmaksızın paylaştım. Kasıtlı olarak demokrasi ve hukuk dışı hiçbir imada bulunmayacağım şahsımı tanıyan herkesçe malumdur. Ancak insani bir yanılgı ile yanlış yorumlanmaya müsait şekilde paylaştığım mesaj dolayısıyla kamuoyundan özür diliyorum.”

AYM: KURUMSAL GÖRÜŞÜMÜZÜ YANSITMAZ

Anayasa Mahkemesi, Engin Yıldırım’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımın Anayasa Mahkemesi'nin kurumsal görüşünü yansıtmadığını açıkladı.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu dün saat 14.00’te toplandı. Toplantıda, Enis Berberoğlu’nun başvurusunda verilen hak ihlali kararına yerel mahkemenin uymaması ele alındı. Olağanüstü toplantı öncesinde ise Anayasa Mahkemesi, Engin Yıldırım’ın yaptığı paylaşım üzerine yaşanan tartışmalarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Anayasa Mahkemesinin herhangi bir üyesinin şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar Anayasa Mahkemesinin kurumsal görüşünü yansıtmaz. Anayasa Mahkemesi 15 Temmuz 2016 gecesi yaptığı basın açıklamasında ifade ettiği gibi anayasal düzene karşı her türlü demokrasi dışı girişimi reddetmekte ve demokratik hukuk devletinin yanında durmaktadır” denildi.
Etiketler: gül,hdp,yıldırım
Bu haber toplam 108 defa okunmuştur
Paylaş :
GÜNDEM
YAZARLAR
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
ANALİZ..;Akdeniz'de Türk gemisinde hukuk dışı arama
İrini adı altında oluşturulan konsorsiyum, aslında Libya’nın silahsızlandırılmasını amaçlıyor gibi görülse de, burada Meşru Libya Hükümetine gidecek olan desteği kesmek amacı ile oluşturulan gizli ajandası olan bir konsorsiyum, bu konsorsiyumun bileşenlerinin tamamı Darbeci Hafteri destekliyor. Libya’yı silahsızlandırma amacı ile Uluslararası sularda görev yaptığını ve amacının bu olduğunu idea eden ülkeler hava ve kara yolu ile darbeci Hafter’e sağlanan silah ve paralı asker desteğini ise görmezden geliyor. İnsani yardım ve yiyecek yüklü gemiyi eşkıya mantığı ile basan ve bunu hukuksuza yapan bu oluşumun amacı açıktır. Türkiye’nin Libya’daki ve bölgedeki gücünü zayıflatıp, Antalya Limanına hapsetmek, Devlet aklı bu yapılanı asla cevapsız bırakmamalıdır. Alpaslan KARAASLAN Havasspress.Gn.Yn.Yönt.
ANKET
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Altyapı: siteal.net
Copyright © Havasspress   |
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.