Saat Yükleniyor...
Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’den Rusya ile bağları koparmama çağrısı
Tarih : 2021.02.25  23:02:44
Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, ilişkilerin zor dönemden geçmesine rağmen Rusya’yla tüm bağları koparmama çağrısında bulundu. Bu çağrı Pasifik/Antlantik çekişmesinin bir yansıması olarak yorumlandı.

Alman Ekonomisi Doğu Komitesi’nin etkinliğinde konuşan Steinmeier“İlişkilerimizin bu zor aşamasında, tüm bağların kopmamasına dikkat etmeliyiz” ifadesini kullandı.

Yeni ABD idaresini işaret eden Almanya CumhurbaşkanıWashington’un Moskova’yı 'sert dille eleştirdiğine' ve aynı zamanda 'stratejik güvenliğe katkıda bulunan bağlayıcı anlaşmalar aradığına' dikkat çekerek örnek olarak Stratejik Saldırı Silahlarının Yasaklanması Anlaşması’nın (START-3) uzatılmasını gösterdi.

'Daha barışçıl bir Avrupa'nın geleceğinden sorumluyuz'

Berlin, Brüksel ve Washington’un, Moskova ile ilişkilerin geleceğini müzakere etmesini memnuniyetle karşıladığını söyleyen Steinmeier, son 20 yılda 'Batı ve Doğu arasındaki birçok köprünün inceldiğini' kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu özellikle kriz döneminde rahatsız edici bir durum ve ben bunu Moskova’ya açık bir şekilde söylüyorum. Karmaşık ilişki koşullarında yaşıyoruz ama bir geçmişimiz ve bir geleceğimiz var. Her iki taraf olarak, bizden sonra gelecek olan nesiller dahil barışçıl Avrupa’nın geleceğinden sorumluyuz”.

Politik ilişkilerin ekonomik işbirliği için önemli olduğunu kaydeden Steinmeier, sorunlu konular arasında özellikle blog yazarı Aleksey Navalnıy ve hakkında çıkarılan mahkeme kararına işaret ederek Navalnıy’ı serbest bırakma çağrısında bulundu.
Etiketler: rusya,almanya
Bu haber toplam 77 defa okunmuştur
Paylaş :
Dünya
YAZARLAR
HAFTANIN ÇOK OKUNANLARI
Yerli koronavirüs aşısında Faz-2 çalışması tamamlandı
Türkiye'de insan denemelerine ilk geçilen Covid-19 aşı adayının geliştirildiği Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde (ERÜ), 250 gönüllü üzerindeki Faz-2 çalışmalarında, ikinci doz uygulaması tamamlandı.
ANKET
FOTO GALERİ
VİDEOLAR
Altyapı: siteal.net
Copyright © Havasspress   |
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.